Jadłospis diety wątrobowej. Produkty dobre dla wątroby – na co warto zwracać uwagę? Przepisy diety wątrobowej

Wątroba to dość istotny narząd w organizmie. Dlatego też w przypadku jej niedomagania stosuje się specjalną dietę. Na czym polega jadłospis diety wątrobowej i które produkty są szczególnie niewskazane?

Jadłospis diety wątrobowej

Warto pamiętać, że wątroba produkuje żółć, która jest niezbędna dla trawienia tłuszczów. Dlatego też w przypadku konieczności stosowania specjalnej diety głównym jej założeniem jest zwykle zmniejszenie ilości tłuszczu w diecie. Szczególnie niewskazane są tłuszcze zwierzęce, dlatego też tłuste czerwone mięso to pierwszy z podstawowych produktów zakazanych. Wątroba odpowiada również za przerabianie niektórych substancji. Dlatego w przypadku diety często zakazane jest spożywanie alkoholu, który przyczynia się do stłuszczenia wątroby.

Przepisy diety wątrobowej

Specjalne przepisy diety wątrobowej to nie wszystko, na co warto zwrócić uwagę. Istotne jest także, aby dania były przygotowywane tuż przed spożyciem. Takie posiłki są najzdrowsze i warto o tym pamiętać nie tylko podczas stosowania diety. Warto zrezygnować ze standardowego przygotowywania posiłków i zdecydować się na gotowanie na parze. To najlepszy sposób na utrzymanie w produktach żywnościowych odpowiednich składników bez dodatkowego tłuszczu. Jednocześnie warto zwrócić się do specjalisty w zakresie układania jadłospisu, ponieważ wykluczenie wszystkich tłuszczów z diety również jest niezdrowe.