Zdrowe wybory to lepsze wybory

Zdrowe wybory to lepsze wybory

Nasze zapotrzebowanie na mikroelementy i makroelementy jest bardzo istotne. To jeden z ważniejszych elementów, który należy wziąć pod uwagę, jeśli zależy nam na zdrowym odżywianiu i dobrej kondycji naszego organizmu. Od czego jednak zacząć naszą dietę? Oto nasz pomysł!

Zrób to już dziś – zdrowie nie będzie cierpliwie czekać, kiedy je niszczysz

Szczególnym wrogiem dbania o swoje zdrowie jest jedzenie potraw smażonych. Jakich zamienników olejów rzepakowych czy słonecznikowych używać, aby było to lepsze dla naszego organizmu? Takim substytutem jest masło klarowane, znane też pod nazwą masła glee. Aby zrobić je samemu w domu, należy przetopić najwyższej jakości kupne masło. Podczas długiego podgrzewania w rondelku, stopi się ono i na wierzchu pojawi się biały osad. Trzeba go ściągnąć łyżką i wyrzucić. Resztę złocistego czystego, płynnego masła przelewamy powoli do słoika i odstawiamy do wystudzenia. Czynność tę wykonujemy ostrożnie, nie spiesząc się, ponieważ na dnie również znajduje się biały osad, którego nie chcemy przelać z pozostałą częścią. Tak właśnie przebiega klarowanie masła. Warto wiedzieć, że produkt ten ma bardzo długi termin przydatności do spożycia zarówno w przypadku chłodzenia w lodówce, jak i przechowywania w temperaturze pokojowej.

Czemu i gdzie? Dwa pytania — jedno masło

Dlaczego smażenie na maśle klarowanym jest zdrowsze od smażenia na zwykłym maśle i innych tłuszczach? Dzieje się tak dlatego, że masło ghee ma wysoką temperaturę dymienia, dzięki czemu tłuszcz wolniej się spala, co zapobiega wytwarzaniu się niekorzystnych dla zdrowia ludzkiego związków. To jednak niejedyny jego walor. Przede wszystkim jest bardzo smaczne. Posiada wyjątkowy, orzechowy posmak. Oprócz tego nie zawiera laktozy, kazeiny i zanieczyszczeń. Jest, więc idealne dla osób z nietolerancją pokarmową. A co, jeśli nie chcemy sami klarować masła? Czy da się kupić je już gotowe? Oczywiście! Dodatkowo bez problemu, gdyż jest dostępne w większości supermarketów. W razie problemów warto spytać obsługi sklepu: masło ghee gdzie kupić można, gdzie szukać, a jeżeli mimo tego nie uda nam się go znaleźć, to zawsze pozostaje możliwość zakupu przez internet.