Ser feta – jak wybrać najlepszy?

Ser feta to popularny Grecki przysmak, który ma obecnie swoich fanów na całym świecie. Możemy kupić go właściwie w każdym sklepie. Jednak nie każdy jest odpowiednio wysokiej jakości. Jak więc wybrać ser, który będzie prawdziwą fetą?

Feta to bez wątpienia jeden z najbardziej znanych i lubianych serów. Jego smaku nie można pomylić z żadnym innym produktem. Feta ma charakterystyczną strukturę i jest dość słona. Ta dobra, dosłownie rozpływa się w ustach. Nic więc dziwnego, że jest tak uwielbiana. To chyba obecnie najpopularniejszy produkt grecki, jaki możemy znaleźć na sklepowych półkach. Fetę można wykorzystać na wiele sposobów. Jest też świetnym dodatkiem do innych greckich specjałów, takich jak oliwki. Podczas zakupów warto pamiętać jednak, że ser serowi nie zawsze jest równy. Dlatego też, aby wybrać prawdziwie Grecką i pyszną fetę, musimy przy jej wyborze zwrócić uwagę na kilka kwestii. Sprawdźmy też, gdzie kupić dobry ser feta z dostawą do domu.

Jaki ser feta wybrać?

Ser feta to tradycyjny produkt Grecki. Wyrabia się go w różnych jej regionach. Co ciekawe, lokalizacja jego wytwarzania może mieć spory wpływ na smak sera. Do produkcji fety wykorzystuje się przede wszystkim mleko owcze. Bardzo często stosuje się także dodatek mleka koziego. Dzięki temu osiąga się bowiem idealną konsystencję i kolor sera. Feta jest krucha i jednocześnie aksamitna, dzięki czemu dosłownie rozpływa się w ustach. Jej kolor to czysta biel. Jest dość tłusta, ale podczas jedzenia jest to właściwie niewyczuwalne, przez co ser ten wydaje się wyjątkowo lekki.

Warto zaznaczyć, że prawdziwa feta powstaje tylko w Grecji. Co najważniejsze, do używania tej nazwy prawo mają jedynie tamtejsi producenci. Działa to na niemal identycznej zasadzie jak w przypadku naszego podhalańskiego oscypka. Większość serków Grecki, które znajdują się w naszych sklepach to tak zwane ”serki typu Greckiego”. Nie są wytwarzane w sposób tradycyjny i często produkuje się je z mleka krowiego. Wprawdzie nie jest to wyrób oryginalny, jednak możemy stosować go jako zamiennik, gdyż smakuje bardzo podobnie.

Gdzie kupić dobry ser feta?

Kupno prawdziwego sera feta może być prawdziwym wyzwaniem. Jak już zresztą wiemy, takim mianem można określić jedynie wyroby eksportowane z Grecji. W związku z tym rzadko zdarza się, aby znajdowały się w asortymencie polskich sklepów. Oczywiście zakup prawdziwej fety nie jest jednak rzeczą niemożliwą. Jednym z miejsc oferujących ją w sprzedaży jest sklep Frisco. Wśród dostępnych produktów znajdziemy tam certyfikowany ser Grecki i to w bardzo atrakcyjnej cenie — co wcale nie jest takie oczywiste. Warto wspomnieć też, że oryginalny ser z tego sklepu zamówić możemy bezpośrednio z dostawą do domu, co jest niewątpliwym atutem. We Frisco jest też duży wybór wśród serów typu Greckiego naprawdę świetnej jakości.

Ser feta — z czym podawać?

Ser feta możemy wykorzystać w kuchni na wiele sposobów. Świetnie sprawdzi się zarówno w roli przystawki, jak i jako dodatek do dań głównych. Większość osób zazwyczaj wrzuca ser feta w kostkach do sałatek. Szczególnie jedna nie mogłaby się bez niego obejść. Mowa tu oczywiście o tak popularnej u nas sałatce greckiej. Możemy podać ją w sposób tradycyjny, czyli do pomidorów, ogórka, czerwonej cebuli i oliwek dodać pokruszoną fetę i wszystko skropić oliwą lub z dodatkiem sałaty.

Feta rewelacyjnie sprawdza się także do dań ciepłych. W wersji zapieczonej to prawdziwe niebo w gębie. Warto dodać ją do zapiekanki makaronowej. Grecy często używają jej, zamiast zwykłego sera żółtego robiąc musakę.