Błonnik nierozpuszczalny. Zdrowa dieta – o czym warto pamiętać?

Zdrowa dieta to taka, która pozwala na przyjęcie optymalnej ilości kalorii. Ponadto kalorie te powinny być zawarte w zdrowych produktach, które pozytywnie działają na organizm. Jakie składniki powinny się znaleźć przede wszystkim w codziennym menu?

Błonnik nierozpuszczalny

Błonnik to węglowodany, które pomagają między innymi w oczyszczeniu jelit. Brak odpowiedniej ilości błonnika w diecie skutkują między innymi zaparciami i pogorszeniem działania organizmu. Błonnik nierozpuszczalny można znaleźć w wielu codziennie spożywanych zdrowych produktach. Dużo go w produktach zbożowych z pełnego przemiału i warzywach. Wiele osób dodatkowo wzbogaca dietę w tę postać błonnika dodając do potraw otręby. Stosując taki suplement należy bezwzględnie pamiętać o spożywaniu dużych ilości wody. W innym przypadku również pojawią się zaparcia. Błonnik pęcznieje w żołądku, dlatego wiele osób wybiera go, aby wytrwać w rygorze diety.
Do diety warto wprowadzić także inną postać błonnika. Błonnik to między innymi pektyny, które można znaleźć w surowych owocach, takich jak jabłka. Taki błonnik dodatkowo ochrania błony śluzowe.