Wysłodziny browarniane

Gdzie powstaje wysłodzina?

Wysłodziny wytwarzane w browarze to specjalna biomasa, która jest produktem ubocznym przy wytwarzaniu piwa. Wysłodziny browarniane powstają w wyniku odfiltrowania biomasy z kadzi. Mimo iż w wyniku wytwarzania różnych substancji powstaje niewiele produktu ubocznego w porównaniu do całości. To jednak w procesie wytwarzania piwa młóto stanowi znaczą część odpadów. Według statystyk wynika że na 100 hektolitrów piwa przypada około 20 kilogramów tego odpadu. Więc jest to duża ilość. Jak wiemy piwo jest produkowane na szeroką skalę przez kilkaset lat, jedna nigdy nie wiedziano co z młótem począć w takim wypadku. Na szczęście niedawno naukowcy zajęli się tym problemem i wykazano że w wysłodzinach znajduje się około 25% białka. Oznacza to więc że taki surowiec idealnie nadaje się jako pokarm dla zwierząt, w tym wypadku bydła.

Jak należy stosować wysłodziny?

Na to pytanie próbuje odpowiedzieć sobie wielu gospodarzy. Jednak odpowiedź nie jest tak bardzo skomplikowana jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Pierwszą informacją z którą musimy się zapoznać to taka, która mówi nam że świeże młóto zawiera w sobie około 75% wody. Według ekspertów w tej dziedzinie wysłodziny browarniane najlepiej jest skarmić w ciągu maksymalnie 3 dni od wyjęcia z kadzi. Dlatego nie wygląda to tak kolorowo.

Tutaj mógłby pojawić się problem, ponieważ sam transport zajmuje trochę czasu, przecież nie każdy ma w pobliżu punkt odbioru takiej paszy. Po drugie kupując większą ilość twierdząc że to będzie na zaś można nie zdążyć skarmić i wtedy pojawia się problem, ponieważ przeterminowane młóto nie ma już swoich wartości odżywczych a wręcz przeciwnie. Na szczęście chcąc kupić trochę więcej tego towaru można skorzystać z innej opcji. Każdy gospodarz wie jak zrobić kiszonkę, właśnie w taki sam sposób można zakisić bądź po prostu przechować ten produkt. Warto wiedzieć że nie musimy dzwonić bezpośrednio do browaru, choć taka opcja jest również możliwa. W dzisiejszych czasach istnieje wiele firm na rynku, które oferują usługi związane z dostarczaniem młota browarnianego bezpośrednio do odbiory.

Co ważne takie firmy posiadają odpowiednie samochody z chłodnią, która powoduje że wysłodziny nie ulegają psuciu pod wpływem temperatury. Więc to będzie lepszy wybór niżeli kupowalibyśmy bezpośrednio od browaru. Ponieważ w takim wypadku transport będzie na naszą rękę, co może być lekko kłopotliwe. Co ciekawe najlepiej jest kupować wysłodziny nie w sezonie. To znaczy w jesieni i zimą, wtedy ceny są nieco niższe, oraz jest większa dostępność. Warto dodać że młóto sprawdza się dobrze w swojej roli kiedy jest stosowane jako dodatek do paszy. Nie zaleca się jego stosowania jako głównej paszy. I choć ma dobre właściwości, to jeżeli będziemy ciągle stosować takie rozwiązanie w dużych ilościach możemy nabawić się na przykład braku płodności u zwierząt. Zalecana dzienna dawka dla osobnika dorosłego to około 9 kilogramów. Dla młodszych osobników to około 4 kilogramy.