E-recepta – internetowa recepta, która rozwiąże wiele problemów!

W ostatnim czasie bardzo popularne stało się wystawianie recept online. W ten sposób leki mogą otrzymać osoby, które nie potrzebują kolejnej wizyty u lekarza, nie mają na to czasu bądź chcą je uniknąć z jeszcze innych powodów. Często dotyczy to kobiet stosujących antykoncepcję. Wizyta u ginekologa prywatnie jest dość droga, można więc ją zastąpić receptą otrzymywaną online.

Czy recepta online to dobre rozwiązanie i czy może być przydatna?

E-recepta online to rozwiązanie, które wtargnęło do naszego systemu zdrowotnego przez pandemię. Rozwiązanie to jest przydatne, kiedy pacjent nie może osobiście zjawić się w gabinecie lekarza. Jest to też świetna opcja w momencie, kiedy pacjent nagle przypomni sobie o kończącym się leku i nie ma szans na dostanie się do lekarza w odpowiednim czasie. Nierzadko znajdujemy się w sytuacji awaryjnej i lekarstwo potrzebne jest na już. Elektroniczna recepta to wyjątkowa opcja dla tych, którzy pracują w godzinach przyjęć przychodni i również nie mogą zjawić się osobiście u lekarza. Ten problem dotyczy wielu kobiet, które zwykle zjawiają się u ginekologa po tabletki antykoncepcyjne. To rozwiązanie jest świetne, ponieważ można załatwić wiele bez wychodzenia z domu.

Gdzie wystawia się recepty online?

W internecie pojawiło się kilka ciekawych miejsc, w którym otrzymasz receptę online. Są to zdalne przychodnie, do których może zgłosić się każdy, kto chce otrzymać receptę na dany lek przyjmowany już od dłuższego czasu i wymagający ciągłości. Oczywiście, jeśli lekarz obsługujący danego pacjenta zupełnie anonimowo nie widzi zasadności wystawienia recepty, może okazać się, że pacjent jej nie otrzyma. Warto tutaj podkreślić, że każda recepta zapisana zostanie na internetowym koncie pacjenta. Miejsce to zbiera całą naszą historię leczenia i wystawionych recept, dzięki czemu mamy wszystko w jednym miejscu.

Czy e-recepta może być zrealizowana w dowolnej aptece?

Jak pokazuje doświadczenie, niezależnie od tego, gdzie była wystawiona recepta, może być ona zrealizowana w każdej aptece. E recepta posiada swój unikalny czterocyfrowy kod, do którego niezbędny jest PESEL pacjenta. Jeśli masz dostęp do swojego konta pacjenta, wystarczy wydruk e-recepty, który zawierał będzie specjalny kod kreskowy. Wystawienie e recepty na zewnętrznych portalach kosztuje kilkadziesiąt złotych. Jest to jednak możliwość kontynuowania leczenia bez udawania się na wizytę. Nie zawsze jest ona potrzebna, a często zabiera jedynie czas oczekiwania w kolejce, czas potrzebny na przeprowadzenie wywiadu oraz badań, które czasem są zbędne.